reklama

Grécka dráma na slovenský spôsob

Keď sa už v toľkých pádoch skloňuje Grécko, nechal som sa inšpirovať a skúsil som sa pozrieť na našu slovenskú politickú súčasnosť optikou klasickej gréckej drámy. Grécka dráma, ako vieme, je vnútorne členená na päť častí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (110)

Prvou časťou je expozícia, čiže úvod. Nuž, bol to v slovenskej politike krásny nový začiatok v lete 2010. Nešetrilo sa v ňom sľubmi a predsavzatiami, ktoré mala naplniť oná dobrá koalično-vládna posádka s líderkou uisťujúcou „držím kormidlo pevne v rukách". Divák si mohol vybrať zo širokej ponuky 120 „v krátkom období reálne vykonateľných zmien", ktoré sľúbila vo voľbách SaS. No mohla ho uspokojiť aj priorita programového vyhlásenia vlády, ktorou bolo napísané čierne na bielom zvyšovanie kvality života občanov a životnej úrovne. Že to bola expozícia trochu falošná, to už vieme. No aj falošné expozície dokážu otvoriť pútavý dej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhou časťou drámy je kolízia, inak povedané zápletka. Stalo sa ňou v našej politike nielen zistenie, že štvorhlavá koalícia je vlastne šesťhlavá, no predovšetkým, že je v mnohých veciach nejednotná, nesúrodá, protirečivá a často aj personálne nekvalitná. Hoci rétorika aktérov tomu nenasvedčovala. Napríklad v marci minulého roku, keď už mala vláda za sebou osem mesiacov, predseda SDKÚ po rokovaní svojej strany v Strečne charakterizoval vzťahy v koalícii aj takouto vetou: „Mám vnútorný pocit, že si začíname rozumieť." Iste.

Prešlo pár mesiacov a prišla tretia časť drámy kríza, čiže vyvrcholenie. Najlepšie by sa dala asi ilustrovať voľbou generálneho prokurátora. Ale našli by sa aj rôzne kauzy, napokon upratané pod koberec alebo nervozita z rýchleho rastu cien a spomalenia rastu ekonomiky. Výpovednú hodnotu mal aj protest zdravotných sestier, ktoré priniesli supermanovi Sulíkovi do parlamentu petíciu so štvrť miliónom podpisov a on ich empaticky pohladil vetou, že si urobili výlet do Bratislavy. Pocit krízy nepochybne umocnili aj ekonomické dáta, napríklad, že dlh rozpočtovo zodpovednej vlády sa začal šplhať k 47%, pričom v roku 2010 to bolo 39%.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale divák drámy potrebuje aj oddych od zla a napätia. Za tým účelom prichádza jej štvrtá časť zvaná peripetia, teda dejový zvrat. Ten by som datoval približne do okamihu prvého roku vládnutia a nech nás nemätie, že to bol zvrat iba akýsi zdanlivý. Tak to už s peripetiami chodí. Rok po voľbách sme sa totiž od premiérky Radičovej dozvedeli, že na Slovensku bol zastavený úpadok a život sa mení k lepšiemu. Krátko predtým rozochvel ľudí nádejou aj minister Miškov, ktorý s veľkou pompou oznámil, že zo Slovenska bude do roka a do dňa Singapur. A pri tomto sľube si možno ľudia spomenuli aj na februárový summit V4, kde za účasti pani Merkel (ako sa ju patrí nazývať na Slovensku v lepších kruhoch), Radičová sľúbila nájsť riešenie rastu cien potravín. Hm. No ale predovšetkým, po roku vládnutia koaliční politici, okrem samochvály a kydania na predchodcov, vyslovili záväzok, že ďalší rok bude rokom stabilizácie. Áno, stabilizácie. To sme ešte netušili, ako rýchlo sa blížime k záverečnej časti drámy, to znamená ku katastrofe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto záverečná časť, zvaná katastrofa, ako poučení diváci iste vedia, prináša riešenie konfliktu. Aj sa stalo. No poznamenajme, že tento konflikt našiel svoje bohaté a pestré stvárnenie v mnohých témach - od protestov v zdravotníctve a školstve až po onú poslednú kvapku, ktorou bolo schvaľovanie navýšenia Eurovalu. Nečudo, že pri takom dejovom napätí sa riešením konfliktu nestala sľubovaná stabilizácia, ale pád vlády. Pripomeňme aj to, že to mala byť vláda reformná. Vyhlasovala sa za takú. Až nato, že žiadnu reformu neuskutočnila. Čo už. Zmeny na prokuratúre zastavil „zlý" ústavný súd a živnostníci (zadubenci) s úľavou vítajú, že sa neudejú zmeny v daniach a odvodoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O čom teda vlastne bolo toto vládnutie? V prvom pláne sa vnucuje slovo chaos. Ale nebuďme nespravodliví a držme sa klasickej drámy. Výsledkom prežitia drámy by nemal byť chaos, ale katarzia. Áno, v divákovi, napriek úmrtiu hlavného tragického hrdinu (nemám nikoho konkrétneho na mysli), by sa mal vytvoriť povznášajúci, očisťujúci pocit. I keď, nemôžeme si byť istí, či po páde tejto umne pozliepanej vlády všetci prežívali onú vnútornú očistu a oslobodenie. Nepochybne, viacerí mohli byť aj smutní a sklamaní. Ako si inak vysvetliť, že niektorí aktéri tzv. zlepenca, ledva čo sa otriasli z jeho krachu, už začínajú lepiť nový.

V epilógu (i ten sa niekedy používa) mi teda dovoľte prejsť od klasickej drámy k modernejšiemu formátu, napríklad k obľúbenému televíznemu vareniu. To bude pre našu dobu výstižnejšie. Začínajú sa totiž variť predvolebné guláše. Aj jeden z našich šéfkuchárov predseda platinovej SDKÚ sa pre veľký úspech znovu pustil do pečenia koláča zvaného veľký zlepenec. Jeho recept znie: použi každú stranu okrem Smeru, tak aby konečná zmes bola silnejšia ako Smer. Osvedčený recept. Máme tu však aj iné ponuky. Napríklad jeden neobyčajne obyčajný človek pripravuje guláš podľa receptu „čo dom dal". Výsledkom by mala byť chutná zmes v zložení: 1 Zajac, 1 Hlina, 1 Palko a ľubovoľné množstvo obyčajných ľudí najlepšie ulovených cez Facebook. Podľa chuti sa môže dosýtiť hrsťou nezávislých starostov. Títo naši invenční majstri varenia a pečenia nepochybujú o účinku svojich pokrmov. Veľký zlepenec si kladie za cieľ: Dostať sa do vlády, potom sa uvidí. Malý zlepenec: Dostať sa do parlamentu, potom uvidíte. Nie je vylúčené ani zmiešanie oboch jedál, a to potom naozaj uvidíme. Možno to bude opäť dráma a možno len fraška. Kto vie. Napokon, všetci dostaneme v marci do ruky lístok a môžeme si slobodne vybrať žáner, na ktorý sa chceme pozerať.

Marek Maďarič

Marek Maďarič

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Minister kultúry SR, podpredseda strany SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu