Nie je dôležité kto s kým

Autor: Marek Maďarič | 25.11.2011 o 10:04 | (upravené 25.11.2011 o 10:10) Karma článku: 10,80 | Prečítané:  20022x

Novinári sú posadnutí otázkou, kto s kým bude po voľbách vládnuť. Špeciálne ich zaujíma, kto s kým si to vie alebo nevie predstaviť, kto s kým chce spolupracovať a kto koho vylučuje.  Favoritom týchto otázok sú momentálne SMER-SD a KDH a to v tom zmysle, či KDH „láskavo" nevylúči SMER-SD zo spolupráce alebo, ktorú z pravicových strán by SMER-SD prípadne uprednostnil. Verejnosti sa tak umelo vnucuje pohľad, že takáto mocensko-politická hra je pomaly tou najdôležitejšou predvolebnou témou.  No rozhodne to tak nie je. Myslím, že napokon ani ľudia to tak vnútorne necítia, akokoľvek môže byť pre nich vzrušujúce nechať  sa médiami vtiahnuť do špekulovania kto s kým a kto bez koho.

 

Netvrdím pritom, že nie je vôbec zaujímavé alebo dôležité, z ktorých strán bude zložená nová koalícia a vláda. Určite to však nie je ten podstatný a prvoradý problém, nad ktorým sa dnes musíme zamýšľať. Podstatné a prvoradé je, či bude vláda, ktorá vzíde z marcových volieb, schopná riešiť tie najväčšie problémy spoločnosti, ako je napríklad nezamestnanosť alebo úpadok zdravotníctva. Práve toto kritérium funkčnosti a schopnosti novej vládnej zostavy by malo byť rozhodujúce aj pri špekulovaní alebo rozhodovaní sa, kto s kým a kto bez koho. Malo by to byť rozhodujúce aj pre politikov aj pre voličov. A tento aspekt by snáď aj novinárov mohol zaujímať viac než to, či Fico a Dzurinda boli voči sebe v diskusii dostatočne agresívni a vyvodzovať z toho „ďalekosiahle" dôsledky.

Poradie otázok by teda malo byť: Ktoré sú najväčšie problémy Slovenska a čo najviac trápi ľudí? Čo je potrebné urobiť, aby sa stav zlepšil? Aké riešenie týchto problémov ponúka tá ktorá strana? A aká zostava by teda bola možnou zárukou ich riešenia? A až celkom nakoniec možno aj to, čo sa dnes dáva na prvé miesto - s kým chcete a s kým nechcete spolupracovať, pretože máte nejaké výhrady, animozity alebo generálne línie.

Aby som nebol nespravodlivý k novinárom, motívom pre takéto otázky je najmä to, že niektoré politické strany majú už dnes jasno v tom, že s niekým nechcú za žiadnu cenu spolupracovať a dávajú to všade na známosť, akoby práve na tom stál a padal osud Slovenska. V skutočnosti tým len dávajú najavo svoju pýchu a čo je ešte horšie svoju neochotu uprednostniť riešenie problémov ľudí pred svojimi krátkozrakými mocenskými ambíciami a komplexmi. Tvrdím teda, nemyslime len na to, kto s kým, ale rozmýšľajme hlavne - pre koho a s akým cieľom robíme politiku. Len tak sa dopracujeme aj k najlepšej možnej vládnej zostave, ktorá by bola funkčná a stabilná.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?