Sulík je mimo

Autor: Marek Maďarič | 28.12.2011 o 13:56 | (upravené 28.12.2011 o 14:03) Karma článku: 11,15 | Prečítané:  38373x

 Na úvod nedávne tvrdenia Richarda Sulíka: Slováci si žijú nad svoje pomery. Slovensko si zachovanie súčasného rozsah sociálnych služieb štátu nemôže dovoliť. Rozsah sociálnych služieb treba zúžiť a tak dostať do rovnováhy príjmy a výdavky. Na záver perla: Slovensko bolo podľa Sulíka do roku 2006 na dobrej ceste, len skrátka potom prišli títo vagabundi (rozumej Fico a spol.), ktorí o ekonomike nemali ani páru, zato kradnúť vedeli o to lepšie.

 Teraz pár faktov o tom, ako si väčšina Slovákov žije nad pomery. Na Slovensku dnes žije v hmotnej núdzi takmer 200 000 ľudí, to znamená, že ich príjmy nedosahujú ani životné minimum. Nezamestnaných máme vyše 380 000 a z toho 185 000 dlhodobo. Priemerný dôchodok je 360 eur a poberá ho vyše 950 000 dôchodcov. Priemerná mzda je 763 eur, čo znamená, že drvivá väčšina pracujúcich zarába práve toľko alebo ešte menej. Len týchto pár údajov hovorí o tom, že väčšina Slovákov si v žiadnom prípade nežije nad pomery, ale veľmi ťažko a úsporne, často z ruky do úst a na dlh.

O to viac je Sulíkova paušálna optika vidiaca Slovákov žijúcich si nad pomery necitlivá a asociálna vo svojej podstate. Sulíkovi sú však takéto kategorické tvrdenia vlastné. Dokonca aj jeho kolegovia priznávajú, že mu chýba sociálna empatia. To mu možno bráni rozlišovať konkrétne skupiny ľudí, ktoré si naozaj žijú nad pomery. Napríklad 25 tisíc ľudí na Slovensku má ročný príjem vyšší ako 33 tisíc eur. To, že z výšky svojho majestátu Sulík nevidí rozdiel medzi bezdomovcom a milionárom mi neprekáža. Prekáža mi, ak vidí riešenie nesúladu medzi príjmami a výdavkami štátu iba v tom, že sa budú donekonečna osekávať výdavky a v prvom rade tie, ktoré sa týkajú sociálnych služieb. Vzhľadom na to, že Sulík je vo svojom vnímaní sveta a problémov ľudí úplne mimo, ani mu nezíde na um, že by sme sa mohli pustiť aj cestou zvýšenia príjmov a to spôsobom, že tí Slováci, ktorí si naozaj, výrazne žijú nad pomery, by mohli prispievať viac. Mám na mysli zavedenie rozumnej miery progresívneho zdanenia. Možno sa to vzpiera logike Sulíkovho účtovníckeho myslenia, ale takto to v rôznych podobách funguje vo väčšine európskych štátov, dokonca aj v tých, ktoré sú na čele ekonomickej konkurencieschopnosti.

A ešte k tým vagabundom, ktorí o ekonomike nemali ani páru, zato kradnúť vedeli o to lepšie. Nuž, do vagabundov nám nadáva človek, ktorý zdravotným sestrám, ktoré mu priniesli do parlamentu petíciu, vyhodil na oči, že si urobili výlet do Bratislavy. S tou ekonomikou by som sa tiež veľmi nechválil. Sulík síce niečo ušetril v parlamente na toaletnom papieri, no knižničku vo vestibule dal urobiť bratu za 22 tisíc eur. Pred ľuďmi sa hral na prísneho, keď strhával občas poslancom platy za absencie, no sám vymyslel a presadil taký zákon o platoch, že keby sme ho nezrušili, platy by poslancom rástli ešte viac. A ako je to so Sulíkovou schopnosťou kradnúť? To si, na rozdiel od neho, neodvážim posúdiť. Viem len to, že keď bol modrou koalíciou dosadený na čelo bratislavskej spoločnosti na likvidáciu a odvoz odpadu (OLO), predal lukratívne mestské pozemky firme, ktorej bol spoluvlastníkom, čiže sám sebe. Táto firma ich o pár mesiacov predala s obrovským ziskom. Samozrejme, išlo o súťaž a všetko sa udialo v rámci zákona. Takže, žiadne kradnutie. Len naozaj šikovné zbohatnutie. (O polmiliónovom odstupnom, keď skončil vo funkcii šéfa OLO, škoda hovoriť, to boli len smeti). Takému človeku sa potom ľahko navrhuje zúženie rozsahu sociálnych služieb. On ich nikdy potrebovať nebude. Tak ako väčšina jeho oddaných priaznivcov nikdy nepoletí lietadlom na večeru do Salzburgu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody

Pred 15 rokmi ľudia tlieskali nákupným centrám. Dnes už nie, tvrdí investor.


Už ste čítali?