Tri volebné ponuky

Autor: Marek Maďarič | 27.2.2012 o 9:22 | (upravené 27.2.2012 o 9:33) Karma článku: 12,79 | Prečítané:  9580x

Tretíkrát vediem volebnú kampaň strany SMER-SD. Aj preto si dovolím povedať, že táto kampaň je z viacerých dôvodov najzávažnejšia. Zdá sa, že kampani dominuje spravodajská hra Gorila. Tá iste ovplyvní aj samotné voľby, no ešte silnejšie zapôsobí ako katalyzátor na zmeny, ktoré sa budú diať po voľbách. Zaujímavé je však aj to, ako volebná kampaň z hľadiska sociálno-ekonomických tém rozdelila našu politiku na tri základné prúdy. Tieto sú zároveň tromi druhmi ponúk pre voličov.

Žije si Slovensko nad pomery?

Prvá ponuka, pravicová, vychádza z názoru, ktorý vyslovil predseda SaS, že Slovensko si žije nad pomery. Prevažne pravicové strany, ktoré sa zaraďujú do tohto prúdu, vidia riešenie problémov v ďalšom škrtaní výdavkov. Dokonca v likvidovaní niektorých verejných služieb. Nech každý sám posúdi, nakoľko si žije nad pomery a či sa dokáže stotožniť s ďalšou redukciou už i tak upadajúcich služieb ako je zdravotníctvo a školstvo.

Rekordný počet spasiteľov

 

Z opačného konca prichádza ponuka populistická a spasiteľská. Ide prevažne o nové strany, ktoré v kampani bezostyšne sľubujú nesplniteľné. Lídrom je tu strana 99%, ktorá je viac biznis projektom jednej rodiny než stranou a masívne sľubuje zásadné zvýšenie minimálnej mzdy, vyrovnanie platov mužov a žien a k tomu úplnú transparentnosť. Príznačné je, že práve táto strana netransparentne tají, kto financuje jej bezkonkurenčne najdrahšiu kampaň.

 

Kľúčová je príjmová stránka rozpočtu

 

Tretiu ponuku predstavuje strana SMER-SD. Nie sme zásadne proti šetreniu tam, kde je to ešte možné. No hlavné riešenie problémov vidíme na príjmovej strane rozpočtu. Ozdravovať verejné financie len škrtaním výdavkov je smrtiace. Bez zvýšenia príjmov nie je možné ani zásadne znižovať deficit a súčasne investovať alebo poskytovať základné verejné služby ako je školstvo, zdravotníctvo, sociálna pomoc, bezpečnosť, kultúra atď. A ak nechceme potrebné financie získať zvýšením DPH (podľa vzoru súčasnej vlády), čo negatívne dopadá na väčšinu ľudí s nižšími príjmami, zostáva len oblasť priamych a majetkových daní.

 

Chceme platiť viac, volajú boháči v USA

 

SMER-SD  preto otvorene hovorí o zvýšenej dani pre bohatých a veľkých. O solidárnej progresívnej dani pre veľké firmy s najväčšími ziskami a takisto pre veľmi dobre zarábajúcich jednotlivcov. Odporcovia progresívnych daní by si mali uvedomiť, že tieto existujú v drvivej väčšine vyspelých štátov. Výnimkou nie sú ani USA. A zo zreteľa by nemali strácať ani nedávne výzvy najbohatších ľudí v USA či západnej Európe, ktorí sami ponúkajú, že chcú platiť vyššie dane alebo mimoriadne odvody.

 

Len s miernou progresiou daní by sme si však nepomohli. Preto SMER-SD uvažuje aj o dani z dividend, luxusu a tiež o národnej dani z lukratívnych nehnuteľností. Pretože len zvýšenie príjmov umožní popri znižovaní deficitu aj stimuly na udržanie rastu, obnovu pracovných miest,  poskytovanie verejných služieb, fungovanie samosprávy a vôbec zachovanie funkčnosti štátu.

 

Ponuky sú teda jasné. Prvou je len uťahovanie opaskov, ktoré povedie k ďalšiemu prepadu životnej úrovne väčšiny ľudí. Druhou sú nesplniteľné sľuby. Treťou je cesta solidárneho zvýšenia daní pre bohatých, čo umožní ozdraviť verejné financie, garantovať základné sociálno-ekonomické istoty a zabezpečiť aj potrebný rast.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?