Film môže byť aj umenie

Autor: Marek Maďarič | 23.3.2012 o 8:01 | Karma článku: 10,44 | Prečítané:  23282x

Vo svete filmu patrí moc producentom, uznanie režisérom a sláva hercom. Scenáristom obvykle nič. A to napriek tomu, že bez nápaditého a profesionálne napísaného scenára málokedy vznikne dobrý film. Je to nespravodlivé, ale aj mnohí špičkoví scenáristi sú a zostávajú verejnosti neznámi. Dokonca aj tí, ktorí sú úplne výnimoční. Jeden z nich včera umrel vo veku 92 rokov. Tonino Guerra.

Je azda príznačné, že na začiatku svojej kariéry sa Guerra učil od iného nesmrteľného scenáristu Cesare Zavattiniho, ktorý stvoril taliansky filmový neorealizmus.

Už výpočet mien režisérov, pre ktorých a s ktorými Guerra písal je impozantný: Michelangelo Antonioni, Federico Fellini, Theo Angelopoulos, Andrej Tarkovskij a ďalší. Dokonca by som to dnes obrátil a povedal by som, že títo režiséri mali to šťastie spolupracovať s ním. A filmy, ktorých bol Guerra spoluautorom? Z tých desiatok a desiatok spomeňme len také prelomové ako Noc, Zväčšenina, Amarcord, Krajina v hmle, Nostalghia. Mnohé z nich získali tie najjagavejšie filmové ceny a predovšetkým sa stali súčasťou zlatého fondu európskej kinematografie.

Pri úmrtí takých velikánov ako je Tonino Guerra sa vždy akosi automaticky hovorí o konci nejakej epochy. A tu je to naozaj tak. Tonino Guerra bol jedným z posledných mohykánov zlatej éry európskeho autorského, umeleckého filmu, ktorý sa začala niekedy koncom 50-tych rokov a kulminovala v nasledujúcich dekádach minulého storočia. Nikto z veľkých scenáristov tých čias nezískal filmovú moc alebo popularitu hviezdy. Ani Tonino Guerra. Za to mali veľkú úlohu, ktorú vrchovato naplnili - vymýšľať filmy s dušou a posolstvom.

A Tonino Guerra bol veľmajstrom tohto remesla napísať scenár tak, aby sa z neho mohlo zrodiť nesmrteľné umelecké dielo. Aj preto som si v súvislosti s ním spomenul na jednu peknú filmovú scénu, v ktorej umierajúci starý vinár prezrádza synom svoje veľké tajomstvo: „Víno sa dá robiť aj z hrozna." A Tonino Guerra by nám mohol prezradiť podobné tajomstvo. Predstavujem si ho, ako nám na smrteľnej posteli šibalsky hovorí: „Film môže byť aj umenie."

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?