Hodnoty za ploty, počúvaj svoj záujem?

Autor: Marek Maďarič | 29.7.2016 o 8:57 | Karma článku: 2,09 | Prečítané:  794x

Udalosti posledných týždňov a postoje svetových politikov dávajú lepšie ako inokedy odpoveď na otázku, či v politike rozhodujú vznešené hodnoty alebo mocenské záujmy.

Z tohto hľadiska bude zaujímavé sledovať postoj EÚ a špeciálne Nemecka k Turecku. Erdogan na jednej strane zadržiava lavínu migrantov snívajúcich o Európe. A súčasne po pokuse o puč uskutočnil čistky v armáde, v školách, na súdoch a v médiách. To, že hlavní predstavitelia EÚ jednohlasne skritizovali jeho zámer zaviesť trest smrti, bolo len krycím manévrom.  Trest smrti predsa tolerujeme v USA, ktoré považujeme za demokratický štát. No nezávislé súdy, školstvo a médiá sú bez debaty piliere demokracie. Jedine, že by momentálne nad týmito hodnotami mal navrch náš existenčný záujem spomaliť migráciu do Európy.  Ako inak.

Zaujímavý je aj vývoj v Sýrii. Všimnite si, ako dlho sa už nepíše o Asadovi ako o diktátorovi a zločincovi, ktorý musí odísť. Dnes to vyzerá totiž tak, že Asad vyhráva vojnu v Sýrii. A pomáha mu k tomu nielen Rusko a Irán, ale aj dohoda medzi Ruskom a USA. Ako inak si vysvetliť nedávne dlhé rokovania ministra zahraničných vecí USA Kerryho s Putinom v Moskve? Kerry oznámil, že sa dohodli na konkrétnych krokoch, ktoré zastavia džihádistov a boje v Sýrii. Ak to znamená, že nie sme ďaleko od Asadovho víťazstva, tak rovnako blízko je aj jeho akceptácia. A potom už len budeme sledovať, ktoré štáty získajú podiel na obnove Sýrie.

A napokon Donald Trump, favorit na funkciu amerického prezidenta. Ten sa vyjadril, že USA možno neprídu na pomoc niektorým členom NATO, ak budú napadnuté Ruskom. To je šok. Veď pomoc členskému štátu je alfa a omega zmyslu NATO. Nečudujem sa, že po bezradných komentároch typu, Trump ešte nie je prezident, nastalo mlčanie. Ani dodatočné vysvetlenie, že ochrana pobaltských štátov by záležala na tom, do akej miery  dodržiavajú svoje záväzky, nemení nič na spochybnení kľúčového dôvodu aj nášho členstva v NATO. 

V tejto súvislosti sa mi vybavil publikovaný názor mladého analytika,  ktorý na otázku, či Erdogan po čistkách neohrozuje členstvo Turecka v NATO, odpovedal, že NATO nie je hodnotová organizácia, že je to proste vojenský pakt. Priznám sa, k názorom mladých analytikov bývam skeptický. No tentoraz sa zamyslím.

Nakoniec, aby neboli žiadne pochybnosti o tom, čo osobne považujem za životné záujmy Slovenska. Sú nimi naše členstvo v EÚ a v NATO. Len si nezakrývajme oči pred realitou a neklamme samých seba o tom, čo je v politike určujúce. Pomôže nám to nielen v orientácii, ale aj v určovaní toho, čo je, čo ešte je alebo čo už nie je náš záujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody

Pred 15 rokmi ľudia tlieskali nákupným centrám. Dnes už nie, tvrdí investor.


Už ste čítali?