Kotleba koná hlúpo aj protinárodne

Autor: Marek Maďarič | 3.8.2016 o 18:15 | Karma článku: 7,93 | Prečítané:  3095x

Župan a predseda ĽSNS Marian Kotleba si dáva záležať na tom, aby nikto nepochyboval, že na prvom mieste je preňho Slovensko a slovenský národ. No je veľký rozdiel tváriť sa národne a konať národne. 

Alebo dokonca konať protinárodne. A práve taký je postoj úradu banskobystrickej župy k národnej kultúrnej pamiatke Prvé slovenské gymnázium v Revúcej.

Krátky historický exkurz. V roku 1862 vznikla v Revúcej prvá úplná slovenská stredná škola v histórii Slovákov – gymnázium. Jeho novšiu budovu, v ktorej sa dodnes vyučuje, postavili v rokoch 1871 až 1873 zo zbierok a darov Slovákov. Revúcke gymnázium bolo v období maďarizácie spolu s gymnáziom v Kláštore pod Znievom a v Martine násilne zatvorené. Tieto inštitúcie mali obrovský význam. Vzdelali stovky Slovákov a prispeli tak významnou mierou k prežitiu a k formovaniu moderného slovenského národa.

A späť do súčasnosti. Prvé slovenské literárne gymnázium Revúca si podalo žiadosť na ministerstvo kultúry o grant na opravu historickej architektúry. Konkrétne na rekonštrukciu rozpadávajúceho sa murovaného oplotenia budovy  a na zrekonštruovanie prístupového chodníka.  Ministerstvo kultúry na daný účel schválilo grant vo výške 30 000 eur.

Preto som zostal v úžase z informácie, že zriaďovateľ gymnázia Úrad banskobystrickej župy mu oznámil, že nebude realizovať verejné obstarávanie na zákazku Oprava drobnej historickej architektúry. A že nesúhlasí ani s pridelením finančných prostriedkov na opravu chodníka: „nakoľko je škola v rámci regiónu z dlhodobého hľadiska neperspektívna.“

Pritom dôvod neopraviť súčasť školy, lebo ju kotlebovci považujú za neperspektívnu, neobstojí. A to ani v prípade, ak by ju zrušili. Pretože akýkoľvek bude osud gymnázia, jeho budova zostane kultúrnou pamiatkou vždy. Preto brániť v jej ochrane je hlúpe barbarstvo.   

Pre úplnosť, až dnes, keď som navštívil gymnázium v Revúcej, prišli kotlebovci odrazu  s argumentáciou, že grant nechcú prijať, lebo v zmluve by sa museli zaviazať, že ak by budovu gymnázia do 10 rokov odplatne predali, museli by grant vrátiť. Súčasne však popierajú, že majú zámer budovu predať. Takže výhovorka.

Existencia školy je iný problém. Údajne súvisí s nízkym počtom žiakov. Hoci tu ide o kompetenciu župy, rád by som počul aj názor ministerstva školstva vedeného nominantom SNS, či schvaľuje zánik inštitúcie s takým významom pre náš národný život.

Pri zostavovaní vlády Most-Híd žiadal zachovanie národnostných malotriedok s nízkym počtom žiakov. Všetci chápali politický aj kultúrny rozmer tejto požiadavky a súhlasili, vrátane SNS.

Neviem, ako dopadne Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. Ak Kotlebov úrad znemožní využitie grantu, bude to hlúpy a protislovenský akt.  Každopádne som požiadal poslancov za Smer v zastupiteľstve župy, aby naňho vyvinuli tlak. A tiež aby obyvateľov, voličov   v banskobytrickom kraji informovali o jeho skutočnom vzťahu k našej histórii.

Len vo fantázii si môžeme predstaviť, čo by na to povedali bývalí študenti revúckeho gymnázia – Martin Kukučín, Vladimír Hurban, Samuel Daxner, Jozef Škultéty. Pretože jeho budova je nielen jednou z množstva našich pamiatok. Je aj dôležitým symbolom národného obrodenia a odkazu našich predkov, aké dôležité je pre Slovákov vzdelanie.

P. S.: Viete, kto je autorom vyhlásenia „Prvé slovenské literárne gymnázium si zrušiť nedáme!“?

Marian Kotleba to hlásal vo svojej kampani na funkciu župana.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: V nemocniciach je najviac pacientov s covidom od začiatku pandémie

PCR testy zachytili 2 070 pozitívnych vzoriek, antigénové 822.

Ak nezaberie semafor, na rade je lockdown, vraví pandemická komisia

Matovič chce, aby sa kritici testovania ospravedlnili.

Píše Branislav Vančo

Aby sa zo Žilinku nestal ďalší Trnka

Sústreďme sa na reformu prokuratúry.


Už ste čítali?